czwartek, 04 styczeń 2024 16:59

Na jakie kwestie należy zwracać uwagę planując budowę wewnętrznego basenu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Projekty basenów betonowych Projekty basenów betonowych Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Marzysz o własnym basenie w domu? A może jesteś właścicielem, managerem w hotelu i zastanawiasz się nad budową basenu na terenie obiektu? W obu tych przypadkach poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Postaramy się w nim przybliżyć najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę, planując budowę wewnętrznego basenu. Zapraszamy do lektury.

 

Dlaczego własny basen betonowy to dobry pomysł?

Baseny można podzielić na różne rodzaje, w zależności od materiału, z którego są wykonane. Jednym z najpopularniejszych i najtrwalszych są baseny betonowe. Jakie argumenty przemawiają za budową wewnętrznego basenu?

W przypadku domu, basen ogrodowy daje możliwość do popływania, kiedy tylko mamy ochotę. Pływanie jest aktywnością, która doskonale wpływa na cały organizm. Własny basen to również pełna prywatność i niezależność.

Dla obiektu typu hotel, SPA, własny basen to doskonały sposób na przyciągnięcie nowych gości, dla których możliwość popływania na miejscu jest jednym z kryteriów przemawiających za jego wyborem.

Co obejmują projekty basenów betonowych?

Budowa basenu to bez wątpienia skomplikowany proces, który składa się z kilku etapów. Projekty basenów betonowych to nie tylko rysunek niecki, ale opis szeregu decyzji, które mają wpływ na funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetykę basenu. Oto kluczowe kwestie:

  1. Wielkość basenu (długość, szerokość, głębokość)

Wielkość zależy od dostępnej przestrzeni, dlatego też podczas budowy basenu w hotelu może być on sporo większy niż w domu.
Pomimo tego projekty basenów betonowych dotyczą najczęściej basenów o rozmiarach: ok. 10 metrów długości, 5 metrów szerokości i 1,5 metra głębokości. Duży basen może kusić, ale musimy pamiętać, że przekłada się to zarówno na koszty budowy, jak i późniejszego utrzymania.

  1. Materiał wykończenia

Materiał wykończenia to nic innego jak warstwa, która pokrywa ściany i dno basenu, nadając mu kolor i fakturę. Najczęściej stosowanym materiałem jest folia basenowa, która jest tania, łatwa w montażu i dostępna w wielu kolorach i wzorach. Projekt basenu betonowego może uwzględniać też inny, popularny materiał, którym jest mozaika. Jest ona droższa, ale trwalsza i bardziej elegancka.

  1. System ocieplania, filtracji, wentylacji

Niecka pełna wody to dopiero początek. Aby basen był w pełni funkcjonalny, potrzebuje szeregu urządzeń, które dbają zarówno o ciepło wody, jej czystość oraz wentylację powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się basen.

  1. Elementy wykończeniowe

Drobne elementy wykończeniowe to dodatki, które zwiększają atrakcyjność i funkcjonalność basenu. Należą do nich oświetlenie, które tworzy przyjemny nastrój i podkreśla walory estetyczne basenu. Inne elementy to drabinki, nakładki antypoślizgowe na schodkach i na krawędzi basenu.

  1. Koszty utrzymania

Wszystkie projekty basenów betonowych muszą również zawierać kosztorys przyszłych kosztów eksploatacji i konserwacji basenu. Ostateczne koszty utrzymania basenu zależą od wielu czynników, takich jak jego wielkość, system ocieplania, sposób filtracji i wentylacji, częstotliwość użytkowania. Przy średniej wielkości basenu należy się przygotować na minimum kilka do kilkunastu tysięcy złotych kosztów łącznie.

Ile trwa i kosztuje budowa basenu betonowego?

Budowa wewnętrznego basenu to proces, który wymaga czasu, pieniędzy i fachowej wiedzy. Stąd projekty basenów betonowych rozpisane są z reguły na minimum 6 miesięcy, a jeśli ściany basenu maja być wyłożone drobną mozaiką, całość zajmie nawet rok. Pamiętajmy, że mówimy o inwestycji na lata, która o ile nie zostanie wykonana w pełni profesjonalnie, może przysporzyć wielu problemów.

Basen wewnętrzny to ciekawy, ale też wymagający projekt, którego realizacja wymaga starannego planowania i profesjonalnego wykonania. Na rynku znajdziemy firmy, które zajmują się całością prac związanych z budową basenu, począwszy od projektu aż po jego budowę. Jeśli tylko mamy kapitał i czas, własny basen będzie strzałem w dziesiątkę czy to we własnym domu, czy w hotelu. Mamy nadzieję, że powyższy tekst uczynił temat nieco bardziej przystępnym, co sprawi, że więcej osób, firm zainteresuje się możliwością budowy własnego basenu.