środa, 01 marzec 2023 09:57

Monitorowanie wilgoci w dachu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wilgoć dachu wilgoć dachu Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Monitorowanie wilgotności dachu jest kluczowe dla dobrej kondycji całego budynku. W jaki sposób sprawdza się wilgoć w konstrukcjach dachowych?

 

Dobra kondycja dachu

Dach budynku jest ważną osłoną dla całości budowy. Od jego dobrej kondycji zależny jest ogólny stan budynku, nieprzepuszczalność dachu chroni ściany oraz całe pomieszczenia i ma wpływ na stabilność konstrukcji.

Dla powierzchni dachu są szkodliwe nie tylko ciężkie warunki atmosferyczne, ale również nadmiar wilgoci. Szczególnie jest ona niebezpieczna na dachu płaskim, którego budowa sprawia, że nadmiar wody nie ścieka samoistnie. Stojąca woda, po czasie może podciekać do wnętrza budynku.

Wilgoć w domu powoduje, że nie tylko cierpi na tym sama konstrukcja budynku, ale również spada jakość życia domowników. Z czasem przez nią mogą rozwijać się różnego rodzaju pleśnie i grzyby, które są zagrożeniem dla naszego zdrowia. 

Żeby być pewnym dobrego stanu technicznego dachu warto jest co najmniej raz w roku dokonywać jego przeglądu. Bardzo użyteczne są też systemy, które pomagają na bieżąco sprawdzać np. poziom wilgoci lub wykazywać ewentualne zagrożenia.  

Monitorowanie wilgoci w dachu

Wciekająca woda może powodować bardzo poważne szkody nie tylko w samym dachu, ale również w innych częściach budynku. Monitorowanie wilgoci pozwala na uniknięcie dużych kosztów późniejszych napraw, kiedy już będą pojawiać się niebezpieczne dla konstrukcji zmiany. Szybkie działanie daje możliwość na równie szybką reakcję, która nie będzie dla naszej kieszeni obciążeniem.

Wnikanie wilgoci do środka nie tylko może powodować wady konstrukcyjne, czy pogorszenie warunków, ale również obniża termoizolacje dachu, zwiększając w ten sposób koszty ogrzewania w sezonie zimowym. 

Jak chronić więc swój dach przed wilgocią? Urządzenie Roof Protector to skuteczna metoda identyfikacji wilgoci.

Systemy monitorowania wilgocie zostały skonstruowane w ten sposób żeby dawać rzetelną analizę stanu dachu poprzez pomiary w różnych częściach powierzchni. Systemy działają nieprzerwanie cały czas, dlatego bez problemu możemy zczytywać udostępniane przez nie informacje.

Różnorodne modele monitorowania dachu dostosowujemy pod swoje potrzeby. W zależności od danego typu spotkamy się z dodatkowymi funkcjami. W śród nich warto jest wyróżnić system powiadamiania online, który przekazuje aktualną sytuację bezpośrednio do użytkownika. Dzięki temu przez całą dobę zyskujemy kontrolujemy sytuację.  

Jak działają systemy monitorowania dachu?

W przypadku systemu Roof Protector informującego o poziomie wilgoci czujniki rozmieszczane są na całej powierzchni dachu. Są odpowiedzialne za zbieranie danych dotyczących pary wodnej oraz zbierającej się wody. Użytkownik cały czas ma dostęp do wyników, dzięki czemu może sprawdzać bieżący stan.

Możemy również wybrać systemy, które będą informować nas o sytuacjach zagrożenia. System pozwala na szybkie reagowanie, ale również zgłasza niebezpieczeństwa. Należy pamiętać, że każdy dach ma określoną nośność. Przekroczenie jej może powodować niebezpieczniej sytuacje, w których dochodzi do znacznego osłabienia konstrukcji i ryzyka zawalenia. 

W sytuacji krytycznej pojawia się wstępny alarm, który pozwala na reakcje. Kiedy jednak czujniki wykryją ciągłe, jeszcze większe zagrożenie uruchamia się tryb ewakuacyjny.

Monitorowanie wilgoci w dachu oraz systemy alarmowe pozwalają na szybkie reagowanie w razie jakichkolwiek zagrożeń dla konstrukcji, dzięki temu czekają na nas jedynie ewentualne niskie koszty naprawy doraźnej. Nie musimy martwić się dużymi remontami i zwiększamy bezpieczeństwo mieszkańców.