poniedziałek, 26 kwiecień 2021 15:38

Koszt instalacji pomp ciepła w Nowym Sączu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
montażu pomp ciepła w Nowym Sączu montażu pomp ciepła w Nowym Sączu pixabay

Ogrzewanie budynku w okresie zimowym może pochłonąć sporą część domowego budżetu. Warto się przez chwilę zastanowić nad tym, jaki rodzaj ogrzewania będzie optymalny.

W dzisiejszych czasach wybór jest dosyć duży. Można zdecydować się na tradycyjny piec lub pójść w stronę pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Ogromnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się pompy ciepła. Postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest koszt montażu pomp ciepła w Nowym Sączu przez specjalistyczną firmę AKWIN.

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompa ciepła to nic innego jak urządzenie, które w wydajny sposób wspomaga ogrzewanie budynku. Pompa ciepła może zostać z powodzeniem zamontowana zarówno w budynku mieszkalnym, jak i w budynku przemysłowym. Jest to ekologiczny sposób na ogrzanie mieszkania. Montując pompę ciepła, można zupełnie zrezygnować z paliw kopalnych. Jest to cegiełka, którą każdy może dołożyć do ochrony środowiska. Urządzenia te wykorzystują energię pozyskaną z otoczenia. Są różne rodzaje pomp ciepła – niektóre z nich pozyskują energię z ziemi, a inne czerpią ją np. z powietrza.

Kto powinien rozważyć montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła to inwestycja dla każdego, komu zależy na obniżeniu kosztów ogrzewania domu. Jest to też świetna alternatywa dla osób, którym zależy na ochronie środowiska. Rozwiązanie to pozwala na ogrzewanie budynku energią pozyskaną z odnawialnych źródeł. Dzięki temu zmniejsza się zużycie paliw kopalnych, co jest z korzyścią dla środowiska naturalnego. W wyniku ogrzewania budynku piecem spalającym np. węgiel, do powietrza przedostają się substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka. Pompy ciepła rozwiązują ten problem.

Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła w Nowym Sączu?

Koszt montażu pompy ciepła w Nowym Sączu może być niezwykle zróżnicowany. Ostateczna wycena inwestycji zależeć będzie między innymi od wyboru konkretnego modelu pompy ciepła oraz od jej zaawansowania technologicznego. Droższa będzie np. pompa ciepła pozyskująca energię z gruntu, niż pompa ciepła pozyskująca energię z powietrza. Ogólnie rzecz ujmując, nie jest to najtańsza inwestycja. Na zakup i montaż pompy ciepła dla domu jednorodzinnego średniej wielkości trzeba przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak warto mieć na uwadze, że jest to urządzenie niezwykle wydajne i niezawodne, które zapewni ogrzewanie na wiele lat. Najtańsze urządzenia (powietrzne pompy ciepła) to wydatek kilkunastu tysięcy złotych - w Nowym Sączu można zamówić powietrzne pompy ciepła za ok. 15000 zł. W przypadku urządzeń pozyskujących energię z gruntu koszt podstawowego zestawu będzie dwukrotnie wyższy – ceny takich urządzeń zaczynają się od około 30000 zł.