wtorek, 21 czerwiec 2022 11:42

Kolory pościeli - jak wpływa na jakość snu i psychikę człowieka

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pościel bawełniana pościel bawełniana pixabay

Zdrowy, długi sen to absolutna podstawa do tego, byśmy mogli dobrze czuć się każdego dnia. To właśnie dlatego troska o dobrą jakość snu jest niezwykle istotną kwestią.

Co wpływa na jakość snu, a w efekcie także na psychikę człowieka? Jednym z kluczowych, choć nieoczywistych czynników jest… kolor pościeli. O czym trzeba pamiętać w tej kwestii? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas tekst. Powodzenia!

Jaki powinien być kolor pościeli?

Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Trzeba jednak pamiętać, że organizm ludzki w porze wieczornej/nocnej potrzebuje wyciszenia się. Taki stan rzeczy oznacza, że w celu zachowania higieny snu zaleca się, by np. nie wpatrywać się w jasny ekran smartfona przed położeniem się do łóżka.

Aby zapewnić sobie zdrowy sen, warto zdecydować się na pościel w następujących kolorach:

  • szary,
  • niebieski/błękitny,
  • jasnozielony,
  • fioletowy (w lekkich odcieniach).

Wyżej wymienione kolory to przykłady barw neutralnych. Nie są one zbyt intensywne, dzięki czemu możliwe będzie „ukojenie"organizmu przed zaśnięciem. Nasz umysł będzie podświadomie czuł odprężenie na widok tych stonowanych kolorów.

Jakich kolorów pościeli powinno się unikać?

Jeśli zależy Ci na spokojnym śnie, dobrym rozwiązaniem jest unikanie między innymi takich kolorów jak:

  • żółty,
  • czerwony,
  • pomarańczowy,
  • czarny,

przy czym w przypadku pierwszych trzech barw szczególnie „groźne"są intensywne, nasycone odcienie. Jest tak, ponieważ mogą one podświadomie wzbudzić w nas uczucie niepokoju, lęku i braku bezpieczeństwa. W efekcie sen będzie płytki i nie pozwoli na kojący wypoczynek.

Ważny jest nie tylko kolor pościeli, ale także sposób wykonania materiału

Jak już wiesz, kolor pościeli w dużym stopniu przekłada się na to, czy nasz organizm zregeneruje swoje siły w porze nocnej. Rzecz jasna nie jest to jedyny czynnik determinujący wysoką jakość snu. Istotnym parametrem jest także materiał, z którego została przygotowana pościel. Licznymi zaletami cechują się szczególnie bawełniane pościele

Pościel z bawełny to dobre rozwiązanie z wielu powodów. Przede wszystkim, bawełna to materiał dobrze przepuszczający powietrze, a jednocześnie zatrzymujący ciepło. Dzięki temu pościel bawełniana nie tylko zapewni wygodę w zimne wieczory, ale zapobiegnie przegrzaniu się podczas pory letniej.

Wysokiej jakości produkty w tej kategorii oferuje między innymi faro.com.pl, czyli uznany polski producent pościeli.