czwartek, 12 listopad 2020 14:39

Kiedy warto skrócić zasłony i firany?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Zasłony gotowe Zasłony gotowe

Raz na jakiś czas, a zwłaszcza po remontach i przeprowadzkach stajemy przed dylematem skracania zasłon i firan. Temat ten dobrze jest przemyśleć, bo raz przycięta zasłona czy firana nigdy już nie powróci do swojego wcześniejszego stanu. Kiedy decydować się na skracanie zasłon i firanek, żeby później tego nie żałować? Które materiały lepiej pozostawić w takiej długości, jakie były na początku?

 

Gotowe zasłony a wartość sentymentalna

W wielu domach zasłonki i firany przechodzą z pokolenia na pokolenie. Nasze mamy i babcie przekazywały je poniekąd w formie posagu. Nieprzemyślane skracanie i przerabianie starej, niemal zabytkowej zasłony może skończyć się niepowodzeniem i wtedy będziemy mieli wrażenie straty. Jeśli już chcemy skracać stare zasłony o dużej wartości sentymentalnej, powinniśmy dokładnie zaplanować projekt. Czasami materiał w praktyce jest na tyle cienki, że wystarczy przełożyć zasłony gotowe w pół lub na jeszcze mniejszym odcinku, by mogły estetycznie prezentować się na domowym oknie.

Zasłony z unikalnych materiałów

Jeśli dysponujemy zasłonami o rzadko spotykanych kolorach, także nie warto podejmować decyzji zbyt pochopnie, jeśli chodzi o ich przycinanie i zmianę wyglądu. Unikalny i dobrej jakości tkanina zawsze jest na wagę złota, szczególnie jeśli chodzi o atłas, zasłony welwetowe, wykonane ze specyficznego, grubego i bardzo wytrzymałego materiału. Zamiast je przycinać, lepiej odłożyć na inny czas, by na mniejszych oknach zastąpić je czymś innym, lżejszym, bez konieczności modyfikowania długości i szerokości.

Gdzie skracać firany i zasłony gotowe?

Akurat zakładów krawieckich w krajobrazie polskich miast nie brakuje. Można je znaleźć na każdym kroku. Jeśli nie mamy doświadczenia w przycinaniu i obszywaniu zasłon oraz firanek - lepiej to zadanie powierzyć specjalistom. Za symboliczną zapłatę wykonają usługę fachowo, bez konieczności nanoszenia poprawek, gdy coś utnie się krzywo i nie tak, jak byśmy tego chcieli. Obszycia maszynowe sprawią, że brzegi firanek i zasłon nie będą się pruły. Firany są gotowe do założenia na oknach już po odebraniu od krawcowej.

Firany gotowe

Firany gotowe

Firany na wymiar w sklepach internetowych

Wiele sklepów internetowych, znając warunki mieszkalne swoich klientów, oferuje przy zamawianych firanach i zasłonach usługę dostosowywania ich na wymiar do powierzchni, przy których mają być instalowane. Jest to niezwykle praktyczne i pomocne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, gdzie zamontowano okna o wymiarach przekraczających wszelkie dopuszczające normy. Wystarczy w kontakcie z przedstawicielem sklepu internetowego, w którym robimy zakupy wskazać dokładne wymiary długości oraz szerokości produktu, jaki zdecydowaliśmy się zamówić. Pracownicy sklepu odpowiedzialni za modyfikację zamawianych modeli zajmą się resztą. Pod nasz adres domowy trafią więc firany odpowiednio dopasowane rozmiarem do warunków technicznych naszych okien.