czwartek, 18 sierpień 2022 17:29

Jakiego tynku użyć do remontu starych, zawilgoconych ścian?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
tynki renowacyjne tynki renowacyjne unplash

Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Jakie są oznaki problemów z wilgocią w ścianach?

Podczas gdy ściany gipsowe mogą wyglądać świetnie, czasami możliwy jest jeden problem, a mianowicie gromadzenie się wilgoci. Tynk jest porowatym materiałem, oznacza to więc, że wilgoć z ziemi lub z jakichkolwiek pobliskich zbiorników wodnych, może oddziaływać na mury pobliskiego budynku. Ściany, w efekcie mogą być wilgotne, może w nich także zacząć rozwijać się niechciana pleśń. Nie jest to oczywiście dobry znak, ponieważ może to spowodować problemy strukturalne a nawet, w niektórych przypadkach, kruszenie tynku. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych problemów w swoich ścianach, najlepiej jest użyć specjalnych tynków renowacyjnych i zatrudnić profesjonalistów do remontu starej elewacji. Specjalistyczne tynki przeznaczone do zadań specjalnych pozwolą na uzyskanie najlepszego efektu bez niepotrzebnych problemów, jakie mogłyby sprawiać nieumiejętnie dobrane materiały, które nie koniecznie sprawdzą się w takich warunkach.

Jak naprawić ściany gipsowe?

Jeśli ściany są tylko lekko wilgotne lub są po prostu brzydkie i chcesz je odświeżyć, możesz je naprawić za pomocą powłoki skim coat (plastrowanie). Jest to świetna opcja, jeśli nie masz większych problemów strukturalnych, a ściany potrzebują tylko trochę pracy kosmetycznej. Po oczyszczeniu pustych przestrzeni ściennych, nakłada się nową warstwę tynku. Upewnij się, że używasz specjalistycznego tynku strukturalnego, który jest przeznaczony właśnie do zawilgoconych ścian. Możesz również naprawić zawilgocony tynk poprzez metodę tuckpointing. Jest to proces, który polega na umieszczeniu mokrej zaprawy w starych spoinach w celu ich naprawy. Jest to opcja bardziej rozbudowana i kosztowna, ale może uratować ścianę przed całkowitą rozbiórką. Najlepiej zrobić to wcześniej niż później!

Problemy z tynkiem - jak je usunąć?

Jeśli twoja ściana jest bardzo zniszczona, możesz usunąć tynk i zastąpić go płytą gipsową. Przed usunięciem tynku, należy ocenić, czy kołki ścienne są nadal solidne. Jeśli tynk jest tylko trochę wilgotny, i nie można go łatwo usunąć, należy wykonać z paraizolację. To zapobiegnie dostawaniu się wilgoci.

Można również wykonać tynk z suchej zabudowy. W tym przypadku należy usunąć tynk i zastąpić go płytą gipsowo-kartonową. Następnie można zastosować barierę parową między płytą gipsowo-kartonową a istniejącym tynkiem. Jeśli masz zawilgocone ściany, możesz zdecydować się na usunięcie starego tynku. Jednakże, jeśli planujesz sprzedać swój zabytkowy dom w przyszłości, najlepiej zachować oryginalny tynk. Dlatego zamiast usuwać tynk, można spróbować go odtłuścić i wyczyścić.

Stare ściany wykonane z gipsu należy remontować ostrożnie. Można użyć barier parowych lub płyt gipsowych lub usunąć je i zastąpić betonowym fundamentem. Wymagają użycia odpowiednich, specjalistycznych tynków strukturalnych.