poniedziałek, 02 styczeń 2023 16:00

Jak stosować fornir kamienny?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
forniry kamienne forniry kamienne Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Zależy ci na efektownej i nietuzinkowej dekoracji wnętrza? Fornir kamienny może być znakomitym rozwiązaniem, gdyż potrafi zaskoczyć szeroką paletą wzorów i kolorów.

Dzięki temu łatwo dopasujesz jego wygląd do spodziewanego rezultatu. Czym właściwie są forniry kamienne? W jaki sposób możesz zastosować je w pomieszczeniu? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na ten temat.

1. Fornir kamienny - co to jest?

2. Gdzie stosuje się forniry kamienne?

3. Pomysłowe aranżacje z użyciem forniru kamiennego

Jednym z powodów, dla którego warto zdecydować się na fornir kamienny, jest mało skomplikowany - w porównaniu do klasycznych płyt z kamienia naturalnego - montaż. Oczywiście, cały proces wymaga staranności i ścisłego przestrzegania zaleceń producenta.

Fornir kamienny - co to jest?

Czym właściwie jest fornir kamienny? To także kamień naturalny oferowany w postaci bardzo cienkich, 2-3 milimetrowych arkuszy przypominających tapetę. Przykłady fornirów znajdziesz na stronie https://kamiennewnetrza.pl/kamien-naturalny/fornir-kamienny. Takie płaty powstają z łupków krystalicznych z dodatkiem włókna szklanego oraz żywicy poliestrowej.

Kamienny fornir występuje w wielu wariantach, dzięki czemu możliwości jego wykorzystania we wnętrzach są jeszcze większe. W sprzedaży dostępny jest między innymi fornir kamienny transparentny, który można podświetlać. Doskonale sprawdzi się on na ścianach, jako przyciągające wzrok tapety kamienne, lub jako okleina mebli czy też drzwi. Bardzo łatwe jest przyklejanie forniru betonowego. Ciekawie prezentuje się także fornir betonowy, stanowiący ciekawą alternatywę dla betonu architektonicznego.

Gdzie stosuje się forniry kamienne?

Możliwości zastosowania kamiennego forniru są w zasadzie nieograniczone. Ponieważ jest on odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, można wykorzystać go zarówno do aranżacji wnętrz, jak i na zewnątrz: do wykończenia elewacji, bram czy altan. Świetnie sprawdzi się w łazience, salonie czy sypialni - zwłaszcza, gdy zechcesz wizualnie wyodrębnić konkretną ścianę lub fragment płaszczyzny. Z powodzeniem zastępuje tradycyjne płytki kamienne.

To jednak nie wszystko! Fornir może zastąpić kamień dekoracyjny również w roli obudowy kominka. Cienka warstwa świetnie pokrywa zabudowę z płyt, nadając pomieszczeniu wyjątkowy charakter. Ponieważ jest przy tym wielokrotnie lżejsza od tradycyjnych fragmentów kamienia, sprawdzi się tam, gdzie ze względów konstrukcyjnych nie można użyć dużych i ciężkich płyt.

Pomysłowe aranżacje z użyciem forniru kamiennego

Fornir możesz wprowadzić do każdego pomieszczenia. W ofercie producentów znajdziesz tak wiele wzorów i kolorów, że z łatwością dopasujesz go do wielu aranżacji: począwszy od tradycyjnych i rustykalnych po minimalistyczne.

Dość popularnym sposobem wykorzystania forniru jest udekorowanie nim jednej ze ścian, na przykład tej, na której znajduje się telewizor, kominek czy łóżko. Świetnie nadaje się do kuchni i łazienki. Niepowtarzalny efekt uzyskasz, wykładając ciemnym fornirem kamiennym kabinę prysznicową! Planując aranżację, pamiętaj jedynie o unikaniu kontaktu z wysoką temperaturą, ponieważ elastyczny podkład jest na nią wrażliwy.

Jaki fornir wybrać? Jasny, czarny, grafitowy? Tu wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Do najpopularniejszych motywów z pewnością zaliczają się imitacje marmuru - od kilku sezonów pojawiające się już w katalogach modnych aranżacji. Ciemne forniry świetnie wkomponują się we wnętrza minimalistyczne i industrialne, jasne zaś wpasują się w klimat skandynawski.