czwartek, 29 czerwiec 2023 15:38

Jak odpowiednio wykończyć balkon?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Profil okapowy Profil okapowy freepik.com

Możliwość wypicia kawy na własnym balkonie czy rozłożenia w tym miejscu prania docenia wiele osób. Z tego powodu, mieszkania wyposażone w ten element są chętniej kupowane i wynajmowane. Jednak, aby użytkownicy bez problemu mogli korzystać z tej przestrzeni, wcześniej inwestor musi zadbać o jej odpowiednie wykończenie.

Warto mieć świadomość, że balkony są szczególnie narażone na zniszczenia spowodowane wodą opadową, śniegiem czy dużymi różnicami temperatur. Jak więc odpowiednio wykończyć balkon, był on nie tylko estetyczny, ale również dobrze zabezpieczony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi? Podpowiadamy.

Czy warto montować profile okopowe na balkonie?

Elementami, które warto wykorzystać, by odpowiednio zabezpieczyć swój balkon, bez wątpienia są profile okopowe, nazywane także okapnikami balkonowymi. Są to specjalne listwy, które zabezpieczają elewację przed zniszczeniem. Profil okapowy odprowadza wodę w taki sposób, by nie stykała się ona z elewacją, dzięki czemu zastosowanie tego elementu eliminuje ryzyko związane z powstawaniem na ścianach budynku nieestetycznych zacieków. 

 

Profil okapowy zapobiega również niszczeniu fasady budynku przez śnieg. Obecnie na rynku możemy znaleźć różne rodzaje takich produktów, które bez problemu można dostosować do kształtu różnych balkonów, a więc nie tylko tych kwadratowych czy prostokątnych, ale także półokrągłych. Profile okapowe mogą być stosowane zarówno pod płytki ceramiczne, jak i powłokę żywiczną lub inne materiały wykończeniowe. Pamiętajmy, że strefa okapowa to miejsce, które w pierwszej kolejności ulega zniszczeniom. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio je wykończyć.

Jaką hydroizolację zastosować na balkonie?

Oprócz profili okapowych bardzo ważnym elementem stosowanym podczas wykończenia balkonu jest hydroizolacja. Brak właściwej warstwy izolacyjnej skutkuje zawilgoceniem płyty balkonowej, a w konsekwencji może doprowadzić do pękania i odpadania płytek. W przypadku balkonów do izolacji zazwyczaj wykorzystuje się elastyczną taśmę uszczelniającą, zaś by dobrze zabezpieczyć krawędzie balkonu, warto zastosować taśmy wzmacniające zatapiane w zaprawie.

Co na podłogę na balkonie?

Odpowiednia zaizolowana podłoga jest gotowa, by ułożyć na niej wybrane materiały wykończeniowe. Zazwyczaj na balkonach wykorzystuje się przyklejone na specjalnym kleju płytki. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę na to czy klej posiada odpowiednie ugięcie i elastyczność, by w razie potrzeby minimalizował naprężenia termiczne, które z pewnością wystąpią na balkonie. Płytki z kolei powinny być mrozoodporne i cechować się antypoślizgowością. Wśród ważnych parametrów technicznych tych elementów należy wymienić również niską nasiąkliwość.