środa, 08 luty 2023 16:48

Gin - co to za alkohol i z czym go pić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Gin - co to za alkohol i z czym go pić? Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

London gin, Plymouth gin, Gin Collins, Bombay Sapphire - każdy gin należy do dość popularnych napojów alkoholowych używanych w pubach, a także domowym zaciszu.

Mimo, że ten trunek ma gorzki smak, powszechnie uważa się go za idealnego do drinków i koktajli. Jaka jest właściwie historia ginu? Jakie są rodzaje ginu? Czym jest ten napój? Czego używa się do produkcji ginu? Z czym podawać gin?

Gdzie powstał gin?

Gin z tonikiem uważany jest za jeden w popularniejszych alkoholi, nie tylko na Wyspach Brytyjskich. Skąd jednak dokładnie gin pochodzi? Podobno narodził się na terenach Holandii i Belgii w XVII wieku, mimo że pierwszy opis związany z tym napojem jest z XVI wieku. Mimo, że różne mikstury z jałowca były przygotowane przez włoskich mnichów już w XI wieku, to jednak to jednak Niderlandczycy spopularyzowali produkcję trunków na bazie zacieru zbożowego, we wspomnianym wieku XVII. Czemu zatem kojarzy się gin z Wielką Brytanią?

Otóż 300 lat temu, za panowania Wilhelma Orańskiego, w Anglii pojawiło się wielu Holendrów, wraz ze swoim alkoholem zwanym Genever (Jenever). Anglicy zastosowali skróconą nazwę gin i zaczęli rozpowszechniać ten tani alkohol, który stał się alternatywą dla lokalnej brandy.

Gin wysokiej jakości czyli czym jest w czystej postaci i jak się rozeznać pośród rodzajów ginu?

Wiemy już, że gin był to najtańszy alkohol w ówczesnych czasach na Wyspach, ale czym właściwie jest? To wysokoprocentowy (35-40%) bezbarwny trunek z rektyfikowanego spirytusu, który leżakował z olejkami destylowanymi z nasion jałowca. Czyli inaczej - jest to jałowcówka. Czysty alkohol nie wymaga leżakowania, ale kilkutygodniowy proces sprawia, że smak jest bardziej harmonijny. 

Barwa ginu zależy od tego, w czym leżakował. Za bezbarwny kolor odpowiadają naczynia szklane, a za żółty - beczki drewniane. Gin powstaje głównie z jałowca, ale może być z różnymi dodatkami smakowymi.

Wyróżnia się dwa rodzaje ginu, czyli distilled gin oraz compound gin. Pierwszy to wódka wysokiej jakości, poddawana dodatkowej destylacji. Podczas tego procesu, opary alkoholu przepuszcza się przez substancje aromatyczne np. anyż, kminek, kardamon, arcydzięgiel, nasiona kolendry, skórki cytrusów. Dzięki temu tworzy się wódka o czystym oraz delikatnym zapachu i smaku jałowca.

Compound gin jest średniej jakości i uzyskuje się go z pomocą zwykłego rektyfikatu olejków z jałowca oraz surowców roślinnych.

Gin z innymi napojami, czyli popularne sposoby na znakomity gin

Smak ginu nie jest zbyt zachęcający sam w sobie, ale możemy złagodzić cierpki smak poprzez różne dodatki. Gin wymieszany z sokami owocowymi czy innymi trunkami, będzie znacznie bardziej atrakcyjny. Z czym zatem pić dobry gin?

Opcji jest wiele - gin z tonikiem, gin z colą, gin z sokiem pomarańczowym czy jabłkowym, gin z martini.

W pubach znajdziesz też wiele drinków, proponowanych z tym alkoholem tj. Gin Tonic Dry Martini, Vesper Martini czy Pink Lady. 

A jeśli chcesz kupić gin do domu to warto odwiedzić nasz sklep, gdzie gin alkohole są jedne z najlepszych.