piątek, 10 luty 2023 18:14

Dlaczego warto wykorzystać ekogroszek do domowego ogrzewania?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
ekogorszek ekogorszek Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

W dobie kryzysu energetycznego warto zrobić wszystko, aby nasze domowe ogrzewanie było jak najbardziej ekologiczne i wydajne. W zależności od tego jaki posiadamy system ogrzewania i piec, możemy wykorzystywać różne źródła ciepła, między innymi ekogroszek. Czym jest ekogroszek? Dlaczego warto ogrzewać im nasz dom?

 

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest ekogroszek
  • czy ekogroszek jest opłacalnym sposobem ogrzewania naszego domu
  • gdzie kupić najwyższej jakości ekogroszek workowany

Ekogroszek to nic innego jak węgiel kamienny, który jest bardzo wydajnym sposobem na ogrzewanie domu. Daje bardzo silny płomień, a dodatkowo wydziela małą ilość siarki. Ekogroszek jest długo palącym się węglem kamiennym. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Ekogorszek - wydajność, zastosowanie, najważniejsze informacje

Ekogroszek to nazwa oznaczająca paliwo stałe, produkwane z wysokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, małej zawartości wody i substancji niepalnych oraz niskiej spiekalności. Przeznaczone do wykorzystania w kotłach retortowych. Podczas jego spalania wytwarzane ilości tlenków siarki są niższe, a po jego spaleniu pozostaje popiół w niewielkich ilościach.

Rozmiar jego ziaren pozwala na zastosowanie ekogroszku w automatycznych dozownikach węgla. Powoduje to obniżenie zawartości tlenku węgla, substancji szkodliwych i pyłów w spalinach. Ze względu na konieczność zastosowania mechanicznego nadmuchu powietrza i większej temperatury spalania, emisja tlenków azotu jest wyższa niż w tradycyjnych kotłach.

Każdy ekogorszek musi posiadać certyfikat zgodności z kryteriami niskoemisyjnymi, które prowadzi Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Istnieje kilka rodzajów ekogroszku o różnych parametrach. Najpopularniejsze to eco-groszek plus, ekogroszek J-26 i J-30.

Ekogroszek to paliwo na bazie węgla kamiennego, więc nie jest to najbardziej ekologiczny produkt z dostępnych. Jednakże w sytuacji, gdy nie mamy alternatywy w postaci ogrzewania gazem, fotowoltaiką, czy innym rodzajem OZE, ocena tego produktu powinna być bardziej łaskawa. Jest to szczególnie ważne w dobie kryzysu energetycznego i problemów z dostepnością wielu paliw kopalnych i niekopalnych oraz ich znacznie wyższą ceną.

Gdzie kupić ekogroszek workowany?

Ekogroszek workowany możemy kupić w wielu miejscach. Najwygodniej jest kupić ekogroszek w sklepie internetowym oferującym ten produkt i inne paliwa służące do spalania w piecu. Aby je znaleźć wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę "ekogroszek" i pojawi się nam oferta sklepów internetowych oferujących tego typu węgiel. Najlepiej poszukać ekogroszku w naszej najbliższej okolicy, gdyż koszty dostawy mogą być niższe. Ale jest wiele sklepów, które oferują ekogroszek workowany z dostawą na całą Polskę. Jest to o tyle prostsze, że ten produkt pakowany jest w worki, zamówienie również realizujemy w workach ładowanych na palety.

Warto wiedzieć, że gospodarstwa domowe kupujące ten produkt w celach opałowych są zwolnione z podatku akcyzowego. W przypadku zakupu przez firmy, które nie mają stosownego zwolnienia z akcyzy, do jego ceny należy doliczyć podatek akcyzowy. 

Ogrzewanie domów węglem powoli odchodzi w przeszłość, jednak wciąż jest to w wielu miejscach jedyna dostępna opcja produkcji energii cieplnej. Jeżeli nie mamy innej możliwości, warto zainwestować w ekogroszek najwyższej jakości. Będzie on wytwarzał mniej zanieczyszczeń, generował mniej odpadów, a do tego będzie bardziej wydajny. Dodatkowym atutem jest możliwość jego stosowania w automatycznych podajnikach, dzięki czemu nie musimy samodzielnie dbać o wypełnienie naszego pieca.