czwartek, 01 czerwiec 2023 10:39

Czym kierować się przy wyborze funkcjonalnej szafy pokojowej?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Szafy pokojowe Szafy pokojowe mat. prasowe

Każdy dom ma na wyposażeniu kilka stałych elementów, bez których ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Do tej kategorii z pewnością należą szafy pokojowe, bez względu na to, czy mówimy o meblach wolnostojących, czy tworzonych na wymiar. Mogą one przybierać różne formy - od zdobnych, klasycznych szaf, jakie kojarzą się z domami naszych babć, po nowoczesne i bardziej stonowane bryły z drzwiami przesuwnymi. Szafy duże to świetny wybór, jeśli chodzi o urządzanie przedpokoju, salonu czy sypialni dla dorosłych lub dzieci. Na co warto zwrócić uwagę, planując zakup tego mebla?

 

Duże szafy = Inwestycja na lata

Szafa służy przechowywaniu przede wszystkim odzieży i innych części garderoby jak pidżamy czy bielizna. Naturalnie, mogą mieć również inne zastosowanie, jak na przykład przechowywanie dokumentów, drobnych artykułów gospodarstwa domowego, tekstyliów domowych, gier i zabawek czy drobnych akcesoriów sportowych. W szafie zamykamy zwykle wszystko to, co zaburza ład i estetykę pomieszczenia, co często sprawia, że domowe szafy są wypełnione po brzegi. Warto zwrócić uwagę na solidne modele, wykonane z wysokiej jakości materiałów i wytrzymałych płyt, które będą odporne na obciążenie, deformację i obtłuczenia. Dostawa i montaż szafy, do którego zazwyczaj konieczna jest obecność drugiego pomocnika, zwykle przesądzają o tym, że mebel ten pozostaje z nami na lata, do momentu aż ulegnie on fizycznemu uszkodzeniu, które uniemożliwi wypełnianie jego podstawowej funkcji - przechowywania.

Czym kierować się, wybierając odpowiednią szafę pokojową?

Poza niekwestionowaną koniecznością uwzględnienia kwestii estetycznych i wizualnego dopasowania do stylu wnętrza, co naturalnie jest rzeczą gustu, warto przemyśleć układ półek - czy odstęp pomiędzy nimi i głębokość będą adekwatne do asortymentu, który planujemy przechowywać w danym miejscu. Wybierając szafę na tekstylia, zakup modelu z szufladą bądź szufladami w jej dolnej części, może okazać się bardzo przydatny. W szufladach możemy przechowywać skarpetki czy inne spodnie elementy odzienia. Szafy pokojowe mogą mieć formę funkcjonalnego słupka, który pomaga zaoszczędzić cenną powierzchnię, jednocześnie pozwalając na przechowywanie drobnych elementów garderoby i innych akcesoriów. Wybierając szafy duże, należy przeanalizować, czy w danej lokalizacji będziemy w stanie w pełni otworzyć jej drzwiczki, aby ich szerokość nie blokowała komfortowego dostępu do wnętrza lub innych elementów wyposażenia pokoju.

Wybór odpowiedniej szafy może okazać się nie lada wyzwaniem. Przed zakupem, zmierz dokładnie powierzchnię, jaką dysponujesz i zastanów się, ile miejsca będziesz mieć przed szafą. Następnie zastanów się nad układem półek i pozostałymi elementami wykończenia jak kolor płyt czy uchwytów, aby całość współgrała z pozostałymi meblami w pokoju.