piątek, 27 maj 2022 10:39

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pompy ciepła Warszawa pompy ciepła Warszawa pixabay

Obecnie mamy dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych jeśli chodzi o systemy grzewcze. Niemniej jednak ogrzewanie elektryczne, ze względu na stale rosnące ceny prądu, przestało być już optymalnym rozwiązaniem.

Wobec tego coraz więcej osób zwraca się w stronę pomp ciepła. Nie da się ukryć, że decyzja o jej montażu powinna zostać podjęta już na etapie budowania całej inwestycji. Jednak wiele osób poddaje wątpliwości opłacalność systemu grzewczego bazującego na pompie ciepła. Wobec tego jak to wygląda w rzeczywistości?

Co wyróżnia system grzewczy na pompie ciepła?

Wielu inwestorów w momencie kiedy staje przed koniecznością wyboru systemu grzewczego, zadaje sobie pytanie: który z nich będzie najlepszy? Okazuje się, że pompy ciepła Warszawa mogą sprostać nawet oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Przede wszystkim do najważniejszych zalet tych urządzeń należy to, że są one całkowicie bezobsługowe. Nie musimy więc martwić się o zaaranżowanie dodatkowego miejsca np. na paliwa stałe lub ciekłe, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pieców. Co więcej pompy ciepła nie generują odpadów, a także pracują niezwykle cicho. Przekłada się to na brak konieczności wygospodarowania osobnego pomieszczenia. Nie da się ukryć, że w przypadku pompy ciepła do głosu dochodzą względy ekonomiczne. Okazuje się, że pompa ciepła będzie inwestycją rzędu około 20 tysięcy złotych. Z pewnością na pierwszy rzut oka cena może przerazić. Jednak bardzo podobnie prezentuje się chociażby koszt wykonania kotłowni gazowej. Za pompą ciepła przemawia jednak to, że nie zachodzi konieczność wykonywania osobnego pomieszczenia, ani także kupowania paliwa. Jak więc widać, po zsumowaniu większości kosztów, to pompa ciepła staje się o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Pompa ciepła może również chłodzić

Okazuje się, że system grzewczy na pompie ciepła może wykazać się prawdziwie wszechstronnym działaniem. Jeśli tylko zostanie on odpowiednio połączony z urządzeniami chłodniczymi, wówczas zyskamy dodatkową i darmową klimatyzację w mieszkaniu. Serwis klimatyzacja Warszawa może więc zająć się nie tylko wykonaniem odpowiednich przyłączeń, ale także będzie regularnie sprawdzał poprawność wykonanej instalacji. Śmiało można więc powiedzieć, że odpowiednio dobrana pompa ciepła daje wiele możliwości. Niemniej jednak warto pamiętać, że inwestycja będzie najbardziej opłacalna jedynie w momencie, kiedy zdecydujemy się na montaż urządzenia, jeszcze na etapie budowy. Wówczas można pompę ciepła uwzględnić w projekcie.