środa, 29 listopad 2023 16:01

Uprawnienia SEP - kto powinien je posiadać i do czego są niezbędne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
uprawnienia SEP uprawnienia SEP Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Uprawnień SEP z pewnością potrzebują elektrycy, technicy elektryczni, inżynierowie, specjaliści ds. bezpieczeństwa elektrycznego. Uprawnienia elektryczne to jednak znacznie szerszy komplet kwalifikacji, który może pozwolić ci na wykonywanie szeregu różnorodnych zadań, a tym samym otworzyć drogę do awansu zawodowego. 

 

Uprawnienia SEP wydawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich 

Kurs SEP to szkolenie, które pozwala podejść do egzaminu umożliwiającego zdobycie odpowiednich uprawnień elektrycznych. Uprawnienia te pozwalają na pracę przy urządzeniach elektrycznych w bardzo szerokim rozumieniu tej kategorii. Potwierdzenie tych uprawnień wydaje Stowarzyszenie Elektryków Polskich, stąd też stosowany powszechnie skrót. Uprawnienia SEP dzielą się na trzy kategorie:

  • G1 - to uprawnienia dotyczące eksploatacji lub dozoru urządzeń elektrycznych, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych wytwarzających;
  • G2 - to usprawnienia związane z energetyką i obsługą sieci cieplnych sieci cieplnych;
  • G3  - to uprawnienia w zakresie urządzeń gazowych. 

Dla wszystkich, którzy zajmują się obsługą urządzeń, instalacji i sieci 

Tylko osoby posiadające uprawnienia SEP mogą zajmować się obsługą, montażem, jak i konserwacją, naprawą czy zabezpieczeniem urządzeń elektrycznych, energetycznych lub gazowych (zgodnie z odpowiednią kategorią SEP). Dopiero zapisując się na szkolenia SEP, można mieć pewność, że w całkowicie legalny sposób będzie można wykonywać zawód elektryka, wykorzystywać uprawnienia gazowe, pracować przy naprawie sieci elektrycznych i wielu innych zadaniach. 

Takich uprawnień potrzebują między innymi: 

  • elektrycy, inżynierowie elektrycy, technicy elektryczni — czyli wszystkie osoby pracujące przy krajowej sieci elektroenergetycznej, instalacjach, konserwacji, naprawie i obsłudze systemów elektrycznych; chodzi o sieci i urządzenia w budynkach mieszkalnych, komercyjnych czy przemysłowych; uprawnień tych potrzebują także planujący i projektujący prace nad systemami elektrycznymi, jak i osoby zajmujące się ich utrzymaniem;
  • specjaliści ds. bezpieczeństwa elektrycznego,
  • pracownicy Firm Instalacyjnych,
  • personel ds. elektryki w zakładach przemysłowych, 
  • inżynierowie, instalatorzy, technicy gazowi,
  • pracownicy spółdzielni mieszkaniowych odpowiedzialni za utrzymanie i obsługę instalacji gazowych i elektrycznych,
  • personel obsługujący kotłownie gazowe.

Jak zdobyć uprawnienia energetyczne?

Szkolenia SEP to niezbędny element, który w ogóle pozwala podejść do egzaminu umożliwiającego zdobycie tych uprawnień: https://kursyzawodowe.pl/oferta/uprawnienia-sep-g1-g2-g3/. Warto pamiętać, że konieczny jest wybór odpowiedniego poziomu, a także wskazanie, czy interesują nas uprawnienia do eksploatacji czy dozoru. Każdy typ uprawnień wiąże się z nieco inną wiedzą, kompetencjami, które trzeba zdobyć na kursie. Zanim się zapiszesz, upewnij się także, że korzystasz z usług doświadczonej i profesjonalnej firmy szkoleniowej.