poniedziałek, 11 lipiec 2022 14:47

Jaką spawarkę wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
sklep spawalniczy sklep spawalniczy pixabay

Spawarka to urządzenie, które służy do automatycznego lub ręcznego łączenia materiałów przy pomocy spoiwa poprzez ich miejscowe stopienie i zespolenie. Najczęściej spawanymi materiałami są metale na przykład: stal i aluminium. Oczywiście można również wykorzystać spawarki do łączenia innych tworzyw. 

 

Rodzaje spawarek

Na rynku dostępnych jest wiele modeli oraz rodzajów urządzeń. Różnią się one od siebie przeznaczeniem, charakterystyką pracy oraz wielkością czy zasilaniem. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje spawarek oraz czym kierować się kupując dane urządzenie. Możemy kupić urządzenia takie jak spawarka:

  • laserowa,
  • inwertorowa,
  • tig,
  • migomat,
  • do plastiku,
  • magnum.

Kliknij tutaj i zobacz wszystkie urządzenia.

Czym kierować się przy zakupie spawarki?

Wszystkie rodzaje spawarek różnią się od siebie. Zanim kupimy urządzenie w sklepie spawalniczym, należy dowiedzieć się, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę. Oto najważniejsze i kluczowe z nich: cykl pracy, mobilność, średnica oraz rodzaj elektrody, zasilanie i podajnik drutu.

Cykl pracy i mobilność spawarki

Cykl pracy - jest to najważniejszy parametr, ponieważ określa on czas, przez jaki urządzenie może pracować w ciągu jednego cyklu (10 minut). Cykl pracy jest określany w procentach. Na przykład: 60-procentowa sprawność urządzenia spawalniczego oznacza, że może ono działać przez 6 minut, a kolejne 4 musi się chłodzić i nie wolno z niego korzystać. 

Mobilność - wybierając urządzenie przewodowe lub bezprzewodowe należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy będziemy używać urządzenia w jednym, konkretnym miejscu, czy w różnych? Urządzenia dla amatorów są bardzo często małe i lekkie, przez co ich transport jest bardzo prosty. Mniejsza spawarka będzie na pewno mobilniejsza niż taka o dużych gabarytach. Niestety poważne prace budowlane są często możliwe do wykonania tylko przy pomocy profesjonalnej, dużej spawarki.

Średnica oraz rodzaj elektrody

Średnica oraz rodzaj elektrody - wybór średnicy zależy od tego, jakie materiały będą spawane. Istnieje zależność: im grubszy materiał, tym większa powinna być średnica elektrody. Warto zwrócić również uwagę na to, że moc spawarki jest zależna od elektrody. Można wymienić następujące rodzaje elektrod: zasadowe (wykorzystuje się je do spawania prądem stałym i są polecane doświadczonym spawaczom), kwaśne (pozwalają na łatwiejsze zajarzanie łuku niż w elektrodzie o otulinie zasadowej, lecz trudniejsze niż przy otulinie rutylowe) i rutylowe (dla mniej doświadczonych osób). 

Zasilanie oraz podajnik drutu

Zasilanie - w sklepach dostępne są spawarki 230V, ale też takie o mocy 400V. Podajnik drutu - ta kwestia dotyczy tylko spawarek typu MIG/MAG. 

Wszystkie wyżej wymienione kwestie są jednakowo ważne przy wyborze spawarki. Dodatkowo należy dodać, że wybór spawarki powinien być przemyślany i niepodejmowany pod wpływem impulsu. Warto również wcześniej zastanowić się, do czego będziemy używali urządzenia i jak często. Każdy dobry sklep spawalniczy powinien mieć szeroki wybór oraz pracowników, którzy będą chętni nam doradzić i pomóc sfinalizować zakup tak, abyśmy byli zadowoleni z produktu, który zakupimy.