piątek, 14 październik 2022 09:40

Jak wykorzystywane są tłumiki hałasu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
tłumiki hałasu tłumiki hałasu Zdjęcie dodane przez Pressmaster: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-kobieta-mlody-twarz-3851253/

W systemach wykorzystujących sprężone powietrze istotnymi elementami są te odpowiedzialne za hałas. Tłumiki różnią się konstrukcją. W ich produkcji stosowane są różne materiały.

Ma to na celu zapewnienie tego, aby tłumik hałasu był w stanie sprawdzić się podczas użytkowania w konkretnych warunkach. Prawidłowy ich dobór pozwala zapewnić stworzenie odpowiednich, komfortowych warunków pracy w pobliżu systemu pneumatycznego. Z tego powodu tłumiki hałasu stosowane są w tych miejscach, gdzie znajdują się między innymi zawory pneumatyczne, a także wyspy zaworowe. Do miejsc ich wykorzystywania można zaliczyć także otwarte otwory czy okolice filtrów. Korzystając z tłumików hałasu można wytłumić dźwięki o rozmaitej intensywności.

Jak wybrać odpowiednią wersję tłumików hałasu?

Prawidłowo dobrane tłumiki hałasu mogą być stosowane w sieciach o różnym, dopuszczalnym ciśnieniu. Do uznawanych za najbardziej odporne na czynniki zewnętrzne zaliczają się te wykonane z zastosowaniem spieku brązowego. Takie wyroby są trwalsze i mogą być z powodzeniem stosowane w miejscach, gdzie występuje między innymi wilgoć czy zmienna temperatura. Natomiast za znacznie skuteczniejsze w tłumieniu dźwięków uznawany jest tłumik hałasu, który wykonany jest z wykorzystaniem polietylenu. Natomiast takie wyroby nie mogą być stosowane przy dużych ciśnieniach. Ważne jest, aby z tłumików hałasu korzystać w sposób, który zapewni określone korzyści przy sieciach danego typu, czyli takich, które wypuszczają parę wodną, powietrze czy gazy.

Jakie korzyści można uzyskać przy zastosowaniu tłumików hałasu?

Sprężone powietrze może generować szkodliwe poziomy hałasu. Z tego powodu warto zdecydować się na tłumik hałasu, który pozwoli je ograniczyć. Ich stosowanie może powodować pewne problemy, które obejmują choćby możliwość występowania przestojów w wykonywaniu pracy. Z tego powodu właściwości i sposób wykonania tłumików hałasu, a także ich odpowiednie konserwacja ma spore znaczenie. Pozwala to ograniczyć występowania takich sytuacji, jak przestoje w pracy. W nowoczesnych wersjach tłumików hałasu montowane są czujniki, które wskazują kiedy niezbędne jest przeprowadzenie prac konserwacyjnych. W ten sposób można znacznie wcześniej podjąć działania, które mają na celu zapewnienie prawidłowej pracy takiego elementu. Nie bez znaczenia jest zdecydowanie się również na takie wersje tłumików, które w mniejszym stopniu ulegają zakłóceniom można wykonywanej pracy. W ten sposób można ograniczyć występowanie problemów z wydajnością.