czwartek, 23 maj 2024 19:56

Hybrydy i pojazdy elektryczne częściej potrącają pieszych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uważaj na zielone samochody Uważaj na zielone samochody fot: unsplash

Wzrost liczby śmiertelnych wypadków pieszych w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich pięciu lat jest niepokojący. Główne przyczyny to rosnąca liczba kierowców rozproszonych oraz inne czynniki. Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że hybrydy i pojazdy elektryczne są znacznie bardziej niebezpieczne dla pieszych w porównaniu do samochodów z silnikami spalinowymi.

 1. Jakie są główne przyczyny wzrostu liczby śmiertelnych wypadków pieszych w USA?
 2. Jakie wyniki przyniosło badanie dotyczące hybryd i pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii?
 3. Dlaczego pojazdy elektryczne i hybrydowe są bardziej niebezpieczne dla pieszych?
 4. Co powiedział Phil Edwards na temat zagrożeń związanych z pojazdami elektrycznymi?
 5. Jakie kroki sugerują eksperci w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych w obliczu rosnącej liczby pojazdów elektrycznych?

Większe ryzyko w miastach

Z badań wynika, że pojazdy hybrydowe (1) i elektryczne są dwukrotnie bardziej narażone na potrącenie pieszych niż samochody z silnikami spalinowymi. W obszarach miejskich ryzyko to wzrasta nawet trzykrotnie. Przyczyną jest przede wszystkim cichsza praca tych pojazdów, co utrudnia pieszym usłyszenie nadjeżdżającego samochodu, mimo że przepisy wymagają, aby generowały dźwięk przy niskich prędkościach.

Wypowiedź eksperta Phil Edwardsa

Phil Edwards, jeden z autorów badania, podkreśla:

"Samochody elektryczne stanowią zagrożenie dla pieszych, ponieważ są trudniejsze do usłyszenia niż samochody benzynowe czy diesle. Rząd musi podjąć działania w celu zmniejszenia tych ryzyk, jeśli zamierza wycofać ze sprzedaży samochody benzynowe i diesle. Jeśli przesiadasz się na samochód elektryczny, pamiętaj, że jest to zupełnie inny rodzaj pojazdu. Są one znacznie cichsze od tradycyjnych samochodów, a piesi nauczyli się nawigować po drogach, słuchając ruchu ulicznego. Kierowcy tych pojazdów muszą być wyjątkowo ostrożni.”

Konsekwencje większej wagi i przyspieszenia

Edwards zwraca również uwagę na to, że pojazdy elektryczne charakteryzują się silniejszym przyspieszeniem i większą masą, co może wydłużać drogę hamowania. Jego zdaniem, jeśli rząd chce promować elektryfikację transportu, musi również wprowadzić bardziej rygorystyczne przepisy, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii oraz wcześniejsze badanie z 2017 roku w USA wskazują na potrzebę podjęcia działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w obliczu rosnącej liczby pojazdów elektrycznych i hybrydowych na drogach. Konieczne są dodatkowe środki, aby zminimalizować ryzyko wypadków, zwłaszcza w obszarach miejskich, gdzie piesi są najbardziej narażeni.

 Przypisy:

(1) hybryda w motoryzacji oznacza typ pojazdu, który łączy w sobie co najmniej dwa różne źródła napędu – zazwyczaj jest to połączenie silnika spalinowego z jednym lub więcej silnikami elektrycznymi. Hybrydy wykorzystują energię elektryczną do zwiększenia efektywności paliwowej oraz do zmniejszenia emisji spalin w porównaniu do tradycyjnych samochodów z napędem wyłącznie spalinowym.

Typy pojazdów hybrydowych:

 • Hybrydy równoległe - w tych pojazdach silnik spalinowy i elektryczny są połączone z przekładnią, która łączy się bezpośrednio z napędem. Oba silniki mogą napędzać pojazd niezależnie lub razem.
 • Hybrydy szeregowe - w tym przypadku silnik spalinowy nie jest bezpośrednio połączony z kołami; zamiast tego generuje energię dla silnika elektrycznego, który napędza pojazd. Czasami silnik spalinowy może również ładować baterie.
 • Plug-in Hybrids (PHEV) - to rodzaj hybrydy, który można podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania (takiego jak gniazdko elektryczne), aby naładować baterię. PHEV może jeździć na samym napędzie elektrycznym na dłuższe dystanse niż zwykłe hybrydy przed aktywacją silnika spalinowego.

Zalety pojazdów hybrydowych:

 • Efektywność paliwowa: Hybrydy są znane z większej efektywności paliwowej, dzięki czemu zużywają mniej paliwa i emitują mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne pojazdy spalinowe.
 • Mniejsza emisja spalin: Pojazdy te emitują mniej zanieczyszczeń niż samochody wyłącznie na paliwo.
 • Oszczędności: Użytkownicy mogą zaoszczędzić na kosztach paliwa, zwłaszcza podczas jazdy w miastach, gdzie efektywność pojazdów hybrydowych jest największa dzięki częstemu wykorzystaniu napędu elektrycznego.

Wady:

 • Koszt: Hybrydy mogą być droższe w zakupie niż ich odpowiedniki spalinowe.
 • Waga: Większa waga pojazdów z powodu dodatkowych komponentów, takich jak baterie.
 • Koszty utrzymania: Potencjalnie wyższe koszty utrzymania i napraw związane z bardziej skomplikowanymi systemami napędowymi.

Pojazdy hybrydowe są uważane za krok w kierunku bardziej zrównoważonego transportu, oferując alternatywę dla całkowicie spalinowych lub całkowicie elektrycznych pojazdów.

Źródło: Autoblog