wtorek, 18 czerwiec 2024 01:31

Ford F-150 Lightning SuperTruck

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Elektryczna bestia Forda Elektryczna bestia Forda fot: Auto Corner/YouTube

Ford zaprezentował pełną wersję swojego wyścigowego elektrycznego trucka, F-150 Lightning SuperTruck, który przygotowuje się do bicia rekordów na Pikes Peak. Ten trójmotorowy pojazd elektryczny o mocy 1,400 koni mechanicznych jest gotowy na wyzwanie.

  1. Jaką moc generuje Ford F-150 Lightning SuperTruck?
  2. Kto będzie pilotował SuperTrucka na Pikes Peak?
  3. Jakie elementy aerodynamiczne wyróżniają SuperTrucka?
  4. Jakie firmy współpracowały przy tworzeniu Ford F-150 Lightning SuperTruck?
  5. Jakie opony są używane w Ford F-150 Lightning SuperTruck?

Potężny napęd trójmotorowy

F-150 Lightning SuperTruck jest napędzany przez trzy silniki elektryczne STARD (1) UHP sześciu faz, które łącznie generują 1,400 koni mechanicznych. Ford nie ujawnił dokładnych czasów przyspieszenia ani prędkości maksymalnej, ale Romain Dumas, kierowca, który będzie pilotował ten truck na Pikes Peak, celuje w pokonanie swojego ubiegłorocznego rekordu wynoszącego 8 minut i 47,682 sekundy.

Aerodynamika na najwyższym poziomie

Design SuperTrucka jest niezwykle agresywny i przypomina nieco karykaturalny pojazd z komiksów. Ford zwraca uwagę na elementy aerodynamiczne, takie jak potrójny przedni skrzydło, wloty powietrza w reflektorach i masce, żaluzje, przednie płetwy nurkujące, dyfuzory boczne, tylny dyfuzor i wieloelementowe tylne skrzydło, które wspólnie generują 6,000 funtów docisku przy prędkości 150 mph. Truck jest wyposażony w hamulce z włókna węglowo-ceramicznego oraz magnezowe kute felgi owinięte oponami Pirelli P-Zero.

Partnerstwo z STARD Advanced Research and Development

Ten niesamowity truck powstał we współpracy z STARD Advanced Research and Development. Każdy aspekt pojazdu, od komórek Li-Polymer NMC po konfigurację trójmotorową, został zaprojektowany z myślą o osiągach na Pikes Peak. Ford’s livery nawiązuje do wzorów Ford Performance, co ułatwi jego rozpoznanie podczas wyścigu 23 czerwca, kiedy to Dumas wyruszy na szczyt góry o wysokości 14,115 stóp.

Ford F-150 Lightning SuperTruck to prawdziwa bestia wśród elektrycznych pojazdów wyścigowych, gotowa do pokonania rekordów na Pikes Peak. Dzięki innowacyjnemu designowi i potężnemu napędowi, ten truck z pewnością przyciągnie uwagę fanów motoryzacji na całym świecie.

Przypisy:

(1) STARD (Stohl Advanced Research and Development) to firma inżynieryjna specjalizująca się w zaawansowanych technologiach motoryzacyjnych, w tym w rozwijaniu i budowaniu pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych przeznaczonych do sportów motorowych. Firma została założona przez Manfreda Stohla, austriackiego kierowcę rajdowego, i jest częścią Stohl Group, która obejmuje różne działalności związane z motoryzacją, w tym zespoły rajdowe i usługi inżynieryjne.

STARD skupia się na innowacjach w dziedzinie wyścigów samochodowych, opracowując technologie, które zwiększają wydajność, bezpieczeństwo i ekologiczność pojazdów wyścigowych. Firma zyskała uznanie na rynku dzięki opracowywaniu pojazdów w pełni elektrycznych i projektom związanym z elektryfikacją w sportach motorowych. Ich projekty często obejmują rozwój zaawansowanych systemów napędowych, baterii i technologii zarządzania energią.

STARD odgrywa również rolę w promowaniu ekologiczniejszych rozwiązań w wyścigach, poprzez tworzenie pojazdów, które nie tylko spełniają wysokie standardy wydajności, ale także minimalizują wpływ na środowisko. Dzięki temu firma przyczynia się do ewolucji sportów motorowych w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.

Źródło: Autoblog