środa, 24 kwiecień 2024 19:03

Niezrealizowany projekt spin-offu Gry o tron

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gra o tron - spin-off Gra o tron - spin-off fot: pixabay

Koniec serii „Gra o tron” w 2019 roku zostawił wielką pustkę w sercach fanów, którą HBO próbuje wypełnić serią spin-off „House of the Dragon” oraz kolejnym spin-offem zaplanowanym na przyszły rok. Jednak okazuje się, że istniał jeszcze jeden projekt w uniwersum „Gry o tron”, który nigdy nie ujrzał światła dziennego.

  1. Kim jest Brian Helgeland i jakie ma osiągnięcia w kinematografii?
  2. Na czym miał polegać spin-off "Gra o tron" pt. "Dziesięć Tysięcy Statków"?
  3. Dlaczego HBO nie zdecydowało się kontynuować projektu "Dziesięć Tysięcy Statków"?
  4. Jaką rolę odgrywała postać Nymerii w zaplanowanym spin-offie?
  5. Jakie były reakcje George'a R.R. Martina na przedstawiony projekt?

Brian Helgeland i jego wizja spin-offu

Brian Helgeland, nagrodzony Oscarem scenarzysta i reżyser biografii Jackiego Robinsona „42” oraz autor scenariusza do „L.A. Confidential”, podzielił się swoim pomysłem na spin-off „Gry o tron” w niedawnym wywiadzie dla Inverse. Seria, o roboczym tytule „Dziesięć Tysięcy Statków”, miała skupić się na postaci historycznej z uniwersum, Królowej Nymerii.

Opowieść o Królowej Nymerii

Helgeland opisał swoje dzieło jako historię inspirowaną Mojżeszem, z tą różnicą, że główną bohaterką jest Nymeria. "Jej kraj zostaje zrujnowany, a ludzie zmuszeni do życia na wodzie, stąd nazwa serialu – 'Dziesięć Tysięcy Statków'", wyjaśnia Helgeland. Nymeria wiedzie swój lud przez fikcyjną wersję Morza Śródziemnego w poszukiwaniu nowego domu, utrzymując jedność wśród swoich ludzi, mimo ciągłego zagrożenia rozpadem.

Przyszłość projektu „Dziesięć Tysięcy Statków”

Helgeland został zrekrutowany do pracy nad spin-offem podczas emisji oryginalnej „Gry o tron” w końcu lat 2010. Projekt wydawał się nadal rozwijać kilka lat temu, jednak HBO nigdy oficjalnie nie zatwierdziło serialu, mimo poparcia autora książek, George'a R.R. Martina (1). Helgeland spotkał się z Martinem, aby przedstawić mu pomysł, który uzyskał jego akceptację. „Było to trochę jak filmy Sindbada Raya Harryhausena zmieszane z 'Odyseją'. Nymeria jest jak Odyseusz, ale zamiast dwunastoosobowej załogi odpowiada za każdego obywatela tej pływającej miejskiej państwo-wyspy", mówi Helgeland.

Mimo że projekt „Dziesięć Tysięcy Statków” nie został zrealizowany, Brian Helgeland nie traci nadziei i wierzy w zasadę „nigdy nie mów nigdy”. „Moja praca wciąż tam jest, jeśli HBO zechce ją podjąć", stwierdził. Helgeland cieszył się czasem spędzonym nad rozwojem projektu i jest otwarty na możliwość jego ożywienia w przyszłości.

Przypisy:

(1) George R.R. Martin, pełnym imieniem George Raymond Richard Martin, to amerykański pisarz i scenarzysta, znany przede wszystkim jako autor serii fantasy „Pieśń Lodu i Ognia”, która posłużyła jako podstawa do popularnego serialu HBO, „Gra o Tron”. Urodził się 20 września 1948 roku w Bayonne, New Jersey.

Przed swoją sławą związaną z „Pieśnią Lodu i Ognia”, Martin pracował jako scenarzysta i producent telewizyjny, pisząc między innymi dla seriali takich jak „Strefa mroku” i „Piękna i Bestia”. Jego twórczość obejmuje także liczne powieści i zbiory opowiadań z gatunku science fiction, horror i fantasy.

„Pieśń Lodu i Ognia” przyniosła mu międzynarodową sławę i uznania, zyskując wielomilionową rzeszę fanów na całym świecie, a także przyczyniając się do renesansu literatury fantasy jako gatunku. Oprócz głównego cyklu, Martin napisał także kilka powiązanych książek rozszerzających świat przedstawiony w jego serii, w tym „Rycerz Siedmiu Królestw” czy „Ogień i Krew”, będący prequelem do jego głównego cyklu.

Źródło: Mensjournal