czwartek, 08 wrzesień 2022 14:24

Gra miejska - co to jest i jak wygląda?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Gra miejska Gra miejska Zdjęcie dodane przez Yan Krukov: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/relaks-pomieszczenie-radosc-zabawa-8613312/

Gra miejska jest to aktywne wydarzenie, które ma edukować, integrować i zapewnia niezapomnianą przygodę, odbywa się w przestrzeni miejskiej, a udział w nim ma na celu zdobycie nagrody i wysokiego miejsca w rankingu uczestników; do zabawy może przyłączyć się każdy w zależności od kategorii wiekowej. 

 

Jak wygląda gra miejska i jakie są jej rodzaje? 

Na starcie grupy lub pojedynczy uczestnicy dostają niezbędne narzędzia w postaci mapy, kompasu, kopert ze wskazówkami, zeszyty, długopisy i inne. Następnie zgodnie z wyznaczonymi punktami udają się do konkretnych miejsc, na pierwszym przystanku spotkają żywe postaci lub instalacje, a po prawidłowym wykonaniu zadania, otrzymują wskazówkę dotyczącą kolejnego zadania lub miejsca, do którego należy się udać. Zadaniem może być jakaś aktywność fizyczna, ułożenie wiersza, rozszyfrowanie rebusu czy znalezienie w terenie elementu układanki. Bywają gry, które zapraszają do kontaktu z przechodniami; czasem trzeba stworzyć sondę uliczną lub zrobić sobie z kimś zdjęcie. Jeśli tematyka gry jest z góry ustalona, to stroje i dekoracje będą do niego nawiązywały. 

W zależności od celu, do jakiego ma służyć udział w zabawie, możemy w nich wyróżnić kilka kategorii. 

Gry edukacyjne

Mające na celu poznanie danego miasta, naukę o wydarzeniu lub miejscu historycznym; mogą odbywać w przestrzeni zamku, w ogrodach, w centrum starego miasta. Są często elementem wyjazdów szkolnych, kolonii, wycieczek.  Mają za zadanie w przyjemny sposób nauczyć uczestników o temacie gry. 

Gry integracyjne 

Jak nazwa wskazuje, ich celem jest bliższe poznanie się osób w nim uczestniczących. Są coraz częstszą formą spędzania czasu na wyjazdach firmowych. 

Gry okolicznościowe 

Organizowana w ramach uczczenia danego wydarzenia. Może to być okrągła rocznica założenia miasta, jak i gra związana z okazją prywatną, taka jak wyjazd kawalerski. 

Gry promocyjne 

Mają na celu promocję danego miejsca, miasta czy firmy. Nagrodami w takiej grze będą rzeczy związane z organizatorem, np. kosmetyki danej firmy, książki o mieście, pamiątki z miejsca. 

Ile trwa gra miejska i ile osób bierze w niej udział? 

Gry mogą trwać tyle, ile na ile fantazji miał organizator, bywają takie, co trwają kilka godzin, cały dzień, a są gry, które nie kończą się przez wiele tygodni; w takim przypadku gra toczy się dużo wolniej i jest dodatkowym zadaniem po pracy/szkole.

Tak samo jest z ilością uczestników, bywa, że będzie to grupka znajomych na wyjeździe lub uczestnicy zielonej szkoły,  a może to być kilkaset osób żyjących w tym samym mieście. 

Więcej informacji na: cityexploring.pl