wtorek, 17 maj 2022 12:11

Budowa domu wielopokoleniowego. Na co warto zwrócić uwagę?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wylewka betonowa wylewka betonowa pexels

W obecnych czasach coraz bardziej popularne stają się domy wielopokoleniowe, które są przeznaczone dla kilku rodzin. Warto dowiedzieć się, na co konkretnie zwrócić uwagę podczas ich budowy.

 

Potrzeby domowników

Podczas budowy domu wielopokoleniowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzeby domowników, ponieważ młode rodziny z dziećmi prowadzą zazwyczaj inny tryb życia niż osoby w średnim wieku oraz osoby starsze. Dlatego budowany dom powinien być dostosowany do potrzeb każdego członka rodziny, który będzie w nim zamieszkiwał. Wspólne mieszkanie nie musi być uciążliwe, jeśli wybierze się odpowiedni projekt domu. Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak powierzchnia obiektu mieszkalnego, liczba pięter, rozkład pomieszczeń, a także ewentualne udogodnienia dla osób starszych. Istotne mogą się również stać parametry akustyczne budynku.

Ilość pięter

Kolejną istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas budowy domu wielopokoleniowego, jest ilość pięter. W obecnych czasach można zdecydować się na budowę zarówno domu parterowego, jak i piętrowego. Oba rozwiązania mają swoje zalety, jak i wady, dlatego konkretny wybór powinno się dostosować do potrzeb mieszkańców. Dom piętrowy będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku posiadania małej działki. Dzięki niemu będzie możliwe również odpowiednie podzielenie przestrzeni pomiędzy poszczególne rodziny. Jednak niektóre osoby mogą mieć problemy z codziennym poruszaniem się, dlatego w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie dom parterowy, w którym nie będą znajdowały się schody.

Rozkład pomieszczeń

Rozkład pomieszczeń to kolejny ważny element podczas budowy obiektu mieszkalnego dla wielu pokoleń. Dopasowanie pomieszczeń we właściwy sposób będzie miało spory wpływ na codzienną komunikację wewnątrz budynku, niezależnie od wieku osób, które w nim zamieszkują. Pokoje dla dzieci oraz nastolatków można usytuować na piętrze lub poddaszu. Natomiast pomieszczenia przeznaczone dla osób starszych lepiej wybrać na parterze, ponieważ wiele osób może mieć problemy ze swobodnym poruszaniem się, zarówno aktualnie, jak i w przyszłości. Warto również zadbać o odpowiednie rozmieszczenie kuchni oraz łazienek. W przypadku domu piętrowego łazienki najlepiej umieścić w jednym pionie, ponieważ znacząco ograniczy to koszty budowy obiektu mieszkalnego.

Dodatkowe pomieszczenia

Podczas budowy domu wielopokoleniowego warto również pomyśleć o pewnych dodatkowych pomieszczeniach, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie wolnej przestrzeni. Wśród nich wymienia się zarówno poddasze, jak i podpiwniczenie, w którym można urządzić sobie miejsce do spędzania wolnego czasu. W przypadku chęci zrobienia podpiwniczenia w budynku niezbędne będzie skorzystanie podczas budowy z odpowiednich materiałów. Wśród nich można wymienić na przykład taki produkt jak wylewka betonowa. Jednak podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na fakt, iż koszty budowy domu z poddaszem użytkowym lub podpiwniczeniem mogą być wyższe.